Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chuděry singles!

5. 04. 2013 20:32:32
Než se moderními médii zmatené třiceti- a víceleté ženy rozkoukají, ujede jim vlak. V mládí se to moc pěkně poslouchá i proklamuje: můžete si dělat co chcete, žádné pánské ponožky poházené po koberci, žádné nevhodné poznámky a nepříjemné otázky, máte čas sama na sebe, na práci, na zábavu. Za pár desetiletí z takových větroplašek ale budou opuštěné ženské bez rodiny, bez vnoučat a bez pomoci.

To nemám ze své hlavy - dočetla jsem se to v článku na serveru aktualne.cz. Mužům prý celkem nic nehrozí, děti mohou mít i ve vyšším věku, stejně jako mladou atraktivní partnerku. Zato nebohé stárnoucí diblici nezbývá, než se porozhlížet mezi rozvedenými vrstevníky. Jenže tady její snaha přijde vniveč, protože i rozvedení si vybírají mladé ženy...
....
Do určité míry se s tím dá souhlasit. Život (nezadaného) člověka holt má svá rizika.

.Logika vize černé budoucnosti ale trochu pokulhává. Jednak nikde není psáno, že sedmdesátiletá dobrovolná single nebude šťastná a spokojená dáma se třemi kočkami a rozsáhlou knihovnou, která si bude dosud pochvalovat, že místo pečení štrůdlu může chodit do opery. Je také pravděpodobnější, že si single v důchodovém věku - na rozdíl od rodinně založené vrstevnice - vstupenku do opery bude moci dovolit. A možná, když bude ještě k světu, v té opeře třeba narazí na nějakého rozvedeného dědouška... Moment! Napsala jsem rozvedeného? Ale kam se poděly jeho bývalé manželky?

Podle rozvodových statistik je v České republice rozvodovost kolem 48%, manželství se rozpadají v průměru po 13ti letech. Průměrný vek nevěsty při prvním sňatku je 29 a půl roku. Přibližně polovina "uvědomělých" žen, které se vdaly a založily rodinu, je tedy v průměru ve dvaačtyřiceti letech opět "single v druhém kole", tentokrát většinou s jedním či dvěma dětmi. Podle některých průzkumů klesá životní úroveň rodiče - samoživitele po rozvodu až o 70%.

Na jedné straně máme mezi neprovdanými čtyřicátnicemi ty, které bez ohledu na veřejné mínění se zakládáním rodiny nespěchaly... a ty, které se "zodpovědně" provdaly, aby se po čase znovu staly slečnami, nyní již zpravidla s životem o něco komplikovanějším.

Obraz "spokojené ženy, doživotně zajištěné sňatkem a houpající v kruhu rodinném na loktech děťátko a posléze na kolenou vnoučátka" statistika vyvrací spolehlivě.

Obtížněji chápu emoce, které otázka (mladých) neprovdaných žen vyvolává. Zdá se, že není masmédia, které by se jí občas nevěnovalo. Že by nás snad existence mladé ženy bez stálého partnera pobuřovala i přes tolik proklamovanou svobodomyslnost?


....
Jinak si totiž nedokážu vysvětlit toto:
Růst počtu domácností s jedním členem je u nás způsoben především "nárůstem počtu samostatně hospodařících jednotlivců v předdůchodovém a důchodovém věku. Osoby ve věku 55 let a více se podílely na celkovém přírůstku téměř z poloviny. Nejvíce se zvýšil počet HD jednotlivců ve věku nad 65 let a v roce 2010 již značně překročil hranici půl miliónu osob. V celé skupině osob 65+letých jednoznačně dominují domácnosti žen, které jsou také zdaleka nejčetnější věkovou skupinou a převyšují počet domácností stejně starých mužů téměř čtyřikrát." 1

Už jsem nepátrala, kolik babiček si své osamělé bydlení způsobilo tím, že nechtěly sbírat cizí ponožky z podlahy, a kolik jich kupříkladu ovdovělo nebo se neprovdalo po rozvodu. Místo toho jsem si našla další zajímavý údaj: věkovou skupinu 25 - 49 let mezi singles tvoří ze 71% muži.

....
Tak proč tolik vadí relativně zanedbatelná skupina holek, co se nevdávají?....

..


1 Český statistický úřad....

Zdroje:

http://www.soc.cas.cz/info/cz/25053/Ekonomicka-situace-matek-po-rozvodu.html

Lucie Šlahorová, Singles - magisterská diplomová práce

Další články autorky: http://manzelka.wordpress.com


....


....
Fotografie: adamr http://www.freedigitalphotos.net/images/Fashion_g377-Fashion_Lady_p97731.html
Autor: Karíma Sadio | pátek 5.4.2013 20:32 | karma článku: 18.12 | přečteno: 2766x

Další články blogera

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

26.12.2014 v 8:46 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 3637 | Diskuse

Karíma Sadio

Srdce temnoty

Středoafrická republika, dříve nazývaná Ubangi Šári, je proslulá množstvím hmyzu, který v ní žije. Za těchto okolností není divu, že střední Afrika přitahuje pozornost entomologů. Kolega bloger Martin Konvička není výjimkou. Poslední článek pana Konvičky se ale bohužel týká výhradně politické situace ve Středoafrické republice a je plný omylů a nepravd.

11.11.2014 v 8:01 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 632 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jakub Zeman

Pane Lavičko, tohle se vám nepovedlo

Musím se přiznat, že patřím mezi fanoušky trenéra Lavička. Stejně jako on si myslím, že slušnost není slabost a jeho konce ve Spartě jsem nepochopil. Ale na právě probíhajícím šampionátu mě zklamal a výsledek padá na jeho bedra.

25.6.2017 v 16:50 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 135 | Diskuse

Pavel Kamas

Nemám rád cyklisty ...

... nebo něco podobného si dnešního odpoledne pomyslel onen trpělivý muž středního věku. Budiž jeho myšlenky vryty do zlata.

25.6.2017 v 14:51 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 791 | Diskuse

Michal Blahout

Dehumanizace a islám

Dehumanizace, česky též znelidštění, je jev (proces), který způsobuje, že jsme schopni se dopouštět ohavností, jako jsou genocidy a holokaust.

25.6.2017 v 14:27 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 384 | Diskuse

Petr Bajnar

300 let Svobodných zednářů

Slovo „esoterika“ vzbuzuje v současnosti u řady lidí pocit něčeho iracionálního a fantasmagorického.

25.6.2017 v 14:15 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 132 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Menší ryba taky ryba

Rusové hlásí, že zabili šéfa Islámského státu Baghdádího (je-li tomu tak, pak velká gratulace) a z úspěchu se těší také Egypťané. Byť jde o likvidaci zločince, o kterém většina návštěvníků těchto stránek bude číst poprvé.

25.6.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá. Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří. Lásce totiž zcela stačí samotná láska. Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha." A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám. (Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.