Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

26. 12. 2014 8:46:06
Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

Před Mnichovskou dohodou prchali židé z Německa a Rakouska mimo jiné i do Čech, odkud se později snažili emigrovat znovu. Vycestování ohroženým lidem zjednodušovaly různé dobrovolnické organizace, mezi jinými i Britský výbor pro uprchlíky z Československa. Sir Winton a jeho spolupracovníci hledali náhradní rodiny pro židovské děti, vyřizovali doklady a finanční příspěvky a další nezbytnosti, aby ohrožení lidé – a později už jen děti – mohli vycestovat do zemí, které pro ně budou bezpečné.

Musím se přiznat, že při vědomí toho, kolik času a energie Sir Winton a jemu podobní věnovali tomu, o čem věřili, že je správnou věcí, jsem k jejich činům cítila vždycky obrovský respekt. O to větší je moje rozčarování, když jsem po přečtení článku Františka Matějky prozřela a pochopila, že jednání Nicholase Wintona bylo vlastně přímou podporou nacismu a jen šťastnou shodou okolností – navzdory činům podobných „sluníčkářů“ – Hitler nezvítězil.

V článku z 15. prosince totiž pan Matějka skvěle logicky zdůvodňuje, že základní morální povinností je uprchlíky nepřijímat a lidem v nebezpečí válečných konfliktů nepomáhat.

Objasnil to tak důkladně, že i mně je to nyní jasné: poskytnutím pomoci těmto lidem ubližujeme! Umožníme-li jim odchod z místa nebezpečí, už nikdy se o sebe nepostarají sami. Je nasnadě, že i tím, že Británie přijímala židovské uprchlíky, sloužila jejich nepřátelům (Hitlerovi): pomohla mu totiž bezpracně vyčistit okupovaná území od židů (a ještě ušetřil na provozu kremačních pecí!). Zároveň tak oslabila židovský odpor v nacistickém Německu. A místní lidé „tam,“ v Německu, okamžitě přestali mít zájem bojovat se zlem, protože věděli, že o židovské děti už je postaráno v Británii. Kdyby totiž Židé byli věděli, že nemají možnost nikam utéct, Hitlerovi by se postavili. Odjížděli beztak jen ti slabší, kteří neměli odvahu se zlu postavit, bojovat a vzdorovat v místě konfliktu. A když nebyli Židé ochotni položit svůj život za sebe a svoje děti a utíkali do Británie, muselo být jasné, že kdyby jednou nastala ta nutnost, ani za Británii život nepoloží...

Volám tedy, společně s panem Matějkou – hanba siru Wintonovi: bez něj a jemu podobných by byla druhá světová možná ani pořádně nezačala.

A dodávám: je pozoruhodné, jakých přemetů je lidská mysl schopna, aby si zdůvodnila neochotu ke splácení starých dluhů... jako třeba péči o sedm stovek dětí.

Autor: Karíma Sadio | pátek 26.12.2014 8:46 | karma článku: 22.92 | přečteno: 3736x

Další články blogera

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Putin stejný jako Hitler? Ale jistěže ano

Netvrdím, že současný kremelský lídr chce zakládat vyhlazovací koncentrační tábory a vraždit v nich lidi. Podobnost ruského prezidenta a nacistického vůdce však spočívá v hlásání lživé propagandy.

21.8.2017 v 18:42 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 184 | Diskuse

Beata Krusic

Směj se, paňáco, je konec milování......

aneb malé pojednání o urně. Jak už jsem mnohokrát zmiňovala, humor je obsažen v úplně každé- i té nejtěžší životní situaci. I ve smrti může být přítomen.

21.8.2017 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Libor Čermák

Hledám v Česku Dubčekovu ulici

Dubčekova, Černíkova, Smrkovského, atp. Takto se v srpnu 1968 snažili českoslovenští občané mást přijíždějící sovětské vojáky a v našich městech tak získávaly ulice dočasně takovéto jména. Je ale dnes někde Dubčekova ulice?

21.8.2017 v 18:13 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 190 |

Adam Mikulášek

Na okupaci 1968 se podíleli i krajané Merkelové z NDR

A východoněmecký vůdce Walter Ulbricht byl jeden z nejtvrdších kritiků našich reforem z jara a léta 1968, na rozdíl od maďarského Kadára, jenž byl přece jen drobátko smířlivější.

21.8.2017 v 16:18 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Michal Ledwoń

Kdyby nebylo Února 48, možná by…

Možná bychom nedělali scény z toho, že žena v autobuse, která nikomu neubližuje, má na hlavě šátek, a naši místostarostové by nevolali policejní hlídky, aby legitimovaly cizince černé pleti.

21.8.2017 v 16:03 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 380 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2854
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá. Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří. Lásce totiž zcela stačí samotná láska. Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha." A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám. (Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.