Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

26. 12. 2014 8:46:06
Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

Před Mnichovskou dohodou prchali židé z Německa a Rakouska mimo jiné i do Čech, odkud se později snažili emigrovat znovu. Vycestování ohroženým lidem zjednodušovaly různé dobrovolnické organizace, mezi jinými i Britský výbor pro uprchlíky z Československa. Sir Winton a jeho spolupracovníci hledali náhradní rodiny pro židovské děti, vyřizovali doklady a finanční příspěvky a další nezbytnosti, aby ohrožení lidé – a později už jen děti – mohli vycestovat do zemí, které pro ně budou bezpečné.

Musím se přiznat, že při vědomí toho, kolik času a energie Sir Winton a jemu podobní věnovali tomu, o čem věřili, že je správnou věcí, jsem k jejich činům cítila vždycky obrovský respekt. O to větší je moje rozčarování, když jsem po přečtení článku Františka Matějky prozřela a pochopila, že jednání Nicholase Wintona bylo vlastně přímou podporou nacismu a jen šťastnou shodou okolností – navzdory činům podobných „sluníčkářů“ – Hitler nezvítězil.

V článku z 15. prosince totiž pan Matějka skvěle logicky zdůvodňuje, že základní morální povinností je uprchlíky nepřijímat a lidem v nebezpečí válečných konfliktů nepomáhat.

Objasnil to tak důkladně, že i mně je to nyní jasné: poskytnutím pomoci těmto lidem ubližujeme! Umožníme-li jim odchod z místa nebezpečí, už nikdy se o sebe nepostarají sami. Je nasnadě, že i tím, že Británie přijímala židovské uprchlíky, sloužila jejich nepřátelům (Hitlerovi): pomohla mu totiž bezpracně vyčistit okupovaná území od židů (a ještě ušetřil na provozu kremačních pecí!). Zároveň tak oslabila židovský odpor v nacistickém Německu. A místní lidé „tam,“ v Německu, okamžitě přestali mít zájem bojovat se zlem, protože věděli, že o židovské děti už je postaráno v Británii. Kdyby totiž Židé byli věděli, že nemají možnost nikam utéct, Hitlerovi by se postavili. Odjížděli beztak jen ti slabší, kteří neměli odvahu se zlu postavit, bojovat a vzdorovat v místě konfliktu. A když nebyli Židé ochotni položit svůj život za sebe a svoje děti a utíkali do Británie, muselo být jasné, že kdyby jednou nastala ta nutnost, ani za Británii život nepoloží...

Volám tedy, společně s panem Matějkou – hanba siru Wintonovi: bez něj a jemu podobných by byla druhá světová možná ani pořádně nezačala.

A dodávám: je pozoruhodné, jakých přemetů je lidská mysl schopna, aby si zdůvodnila neochotu ke splácení starých dluhů... jako třeba péči o sedm stovek dětí.

Autor: Karíma Sadio | pátek 26.12.2014 8:46 | karma článku: 22.92 | přečteno: 3637x

Další články blogera

Karíma Sadio

Srdce temnoty

Středoafrická republika, dříve nazývaná Ubangi Šári, je proslulá množstvím hmyzu, který v ní žije. Za těchto okolností není divu, že střední Afrika přitahuje pozornost entomologů. Kolega bloger Martin Konvička není výjimkou. Poslední článek pana Konvičky se ale bohužel týká výhradně politické situace ve Středoafrické republice a je plný omylů a nepravd.

11.11.2014 v 8:01 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 632 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jitka Mikysková

Svět podle Putina a svět podle Spojených států

nikdy nebude stejný, objektivně vzato, není horší ani lepší, je prostě jiný a je to dáno odlišnou historií a kulturou.

25.6.2017 v 15:23 | Karma článku: 21.25 | Přečteno: 524 | Diskuse

Markéta Demlová

Křupan jsem a křupan budu

Že současný český prezident nemá vychování, na to už jsme si zvykli. Že pro sprosté slovo nejde daleko, to taky víme. Že se nezdráhá urážet své odpůrce ať už vlastními ústy, nebo prostřednictvím svého mluvčí,

25.6.2017 v 14:46 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 603 | Diskuse

Jan Dvořák

Malé a velké prasnice na politické scéně

Ne že bych nebyl objektivní, nezávislý a vyvážený ve svých textech, zejména v soudech o předních ústavních činitelích, avšak dnes si dovolím světlou výjimku.

25.6.2017 v 8:25 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 767 | Diskuse

Zdenek Horner

Češi žádají zavedení kvót

Češi pohrozili na valném zasedání OSN, že v případě nezavedení celosvětových kvót na přejímání adekvátního počtu přírodních škůdců (kormorán, bobr, bolševník a další), zruší uznání ruskoamerické hegemonie ve vesmíru.

25.6.2017 v 2:15 | Karma článku: 10.95 | Přečteno: 766 | Diskuse

Beata Krusic

Obejmi hodného "člověka"..........

Zpráva z médií: britští vědci provádí unikátní výzkum. Vybraná místa v lese jsou naplněna škodlivým oxidem uhličitým- pro zjištění, jak přesně jsou stromy účinné při pohlcování skleníkových plynů.

24.6.2017 v 23:10 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 324 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá. Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří. Lásce totiž zcela stačí samotná láska. Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha." A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám. (Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.