Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pesimistka7

Pro zajímavost:

Do nedávna bylo možné nalézt zcela seriózní (jakkoliv mi toto slovo k dále zmiňovanému tématu nesedí) diskusi, kde si dámy navzájem radily co dělat proti UŘKNUTÍ DÍTĚTE (šlo o miminka). Jako prevence postačila červená stužka na zápěstí. Větší kalibr ovšem byl, když začaly zcela vážně řešit "jak se na její miminko zle podívala např.: příbuzná, ženská v obchodě, někdo na ulici.....", dítě začalo plakat - je tedy uřknuté a v tom případě se miminku mělo naplivat do očí, nebo mu otřít obličej počůranou plenou... Diskuse "Co proti urieknutiu" byla uzvřena - tedy nastavena pouze pro stejně "postižené". Nutno podotknout, že k uřknutím dochází hlavně na Slovensku, 99% příspěvků bylo otamtud.;-)

+2/0
29.3.2012 18:23

ESKADOMI

Mila Autorko,

tak ta vase babicka takto urcite nerodila. Kdyz tak na pocatku minuleho stoleti a to jeste v Cine! V Cechach se rodilo doma a sestinedelkam nosily sousedky slepici polevku. Ve ctyricatych letech min.stoleti se uz rodilo v porodnicich a doma. Takze domaci porody -  nic noveho.

0/0
29.3.2012 10:46

Tuubeen

Re: Mila Autorko,

V článku se o nějaké "té mé babičce" nepíše nic. Ani tam není nic o tom, že by se v Čechách nerodilo doma a že šestinedělkám se nenosily dary (kraj od kraje různé, už se to tu v diskusi probíralo). Sousedky ani nikdo jiný (s výjimkou porodní báby a později žen z rodiny - tabu se rozvolňovalo jen pomalu) ale nelezl šestinedělce za koutní plachtu. :-) O čtyřicátých létech minulého století zmiňuji jen, že ještě v té době žily ženy, které kritizovaly "nezodpovědnost" šestinedělek vycházejících z domu.

+3/0
29.3.2012 10:57

nocenka

Novověk radši raný;o)

Jinak článek je zajímavý, ale upřímně spíše jako sbírka všech možných pověr a pošáhnutých zvyků do etnografie. Asi z toho těžko dělat univerzální platnost napříč celou společností v dané epoše, už jenom proto, že co platilo v jedné dědině, mohlo být o pár kilometrů úplně jinak. Čímž nechci říct, že spousta věcí tak neprobíhala, ale zase by to nebrala tak doslovně a univerzálně.;-)

0/0
29.3.2012 10:45

Tuubeen

Re: Novověk radši raný;o)

V diskusi už jsem specifikovala (16. - 18. století). Třeba přístup ke svobodným matkám se kraj od kraje hodně lišil. Ovšem průběh porodu, zacházení s novorozencem i izolace šestinedělek byly podle dostupné literatury rozšířené tolik, že jsem v pokušení domnívat se, že byly v našich krajích (některé i v Německu) téměř univerzální.

0/0
29.3.2012 10:51

pesimistka7

Dobrá práce, paní autorko,

ale nyní je velmi "v kurzu" mj. inspirace kmenem Yequánů z jižní Ameriky, takže s nějakou zdejší historií v "jistých kruzích" nejspíš neuspějete...;-)

+1/0
29.3.2012 6:56

hanaha

Re: Dobrá práce, paní autorko,

Proč by autorka v "jistých kruzích" neměla uspět? Myslíte, že článek psala proto, aby se začalo zakazovat šestinedělkám zakazovat chodit ven, aby nepřivolaly krupobití? Nebo aby miminko pořádně zapily a prvních pár dní nekojily? :-D Článek je super, ale nevím, proč by se podle něj měl kdokoliv inspirovat? Je prima, že vysvětlil, že ne vždycky se rodilo na poli, jak si spousta lidí myslela.

Hlavně však tyto ženy z pro vás "jistých kruhů" rodí tak, jak samy cítí, ne podle svých prapraprababiček

0/0
29.3.2012 10:15

pesimistka7

Re: Dobrá práce, paní autorko,

Většinu (btw nepochopeného) ponechám bez komentáře.

K poslední větě - jistě, a některé si "jak co cítit" dokonce samy přečetly, třeba v doporučené literatuře, nebo se potřebné dozvěděly rámci nějakých "osvětových" přednášek, kurzů....:-P Praprababičky, historie a vývoj "ve zdejší" je opravdu příliš netankují, ale ne tak kmeny civilizací nedotčené, nebo třeba Inuité - nejlépe žijící v naprosto rozdílné podnebí...

Hezký den

+1/0
29.3.2012 18:01

Tuubeen

Re: Dobrá práce, paní autorko,

Obávám se, že inspirace Inuity by u nás dneska asi brzy vedla k odebrání dítěte a obvinění rodičů z kdečeho... sice by u porodu byl otec (v knize Yvese Theriaulta Agaguk muž, frustrovaný náhlou bezmocí při prvním porodu, svou rodící družku zbije), ale dítě by muselo do roka běhat samo a rodiče by před ním bez rozpaků souložili... Hm? ;-D

0/0
29.3.2012 20:50

pesimistka7

Re: Dobrá práce, paní autorko,

Nu, narazila jsem na alternativce, který před dětmi prý tedy nakonec souložit nebude, ale jen proto, že naše "zdegenerovaná společnost" to považuje za trestný čin... Ale co my víme, třeba jednou nějaké "před dětmi souložící alternativce" bude hájit Liga lidských práv třeba tím, že dítě má právo na informace přirozenou cestou, nebo tak něco....:-P;-)

0/0
29.3.2012 22:45

hanaha

Re: Dobrá práce, paní autorko,

ráda bych věděla, zda je podle Vás dobré se inspirovat našimi prapraprababičkami nebo ne. Ohledně porodů.

0/0
29.3.2012 21:07

pesimistka7

Re: Dobrá práce, paní autorko,

Podle mne je především dobré vidět věci v širších souvislostech, brát v potaz dobu, postavení ženy ve společnosti, možnosti, styl života, další vlivy...představy některých jsou totiž spíše "romantické", od zmíněných souvislostí tak nějak oproštěné.... Tím chci říct, že je důležité zvažovat ČÍM se inspirovat, protože "komplikace nechodí po horách, ale po lidech" a kvůli tomu se může taková "inspirace" ukázat, jako nešťastný krok zpět (a to píšu i na základě osobní zkušenosti, jen díky tomu, že jsem rodila s využitím dnešních možností, vůbec mohu ještě něco někam psát - pozn. těhotenství bylo téměř ukázkové, porod proběhl bez medikace).

0/0
30.3.2012 8:05

Tuubeen

Re: Dobrá práce, paní autorko,

...a o tom je právě zase článek Holky alternativky ;-) http://sadio.blog.idnes.cz/c/112184/Holky-alternativky.html

+1/0
29.3.2012 10:47

pesimistka7

Re: Dobrá práce, paní autorko,

A ten se také povedl.;-)

0/0
29.3.2012 17:27

Hell2

Není to tak zcela pravda. Článek ale hezký a karma

Moje prababička měla 12 dětí. Opravdu to chodilo tak, že ráno chodila ještě s břichem a odpoledne už sekala dříví bez břicha. Prostě - žádné rozmazlování.

0/0
28.3.2012 23:17

Tuubeen

Re: Není to tak zcela pravda. Článek ale hezký a karma

Netvrdím, že všechny zvyky se udržovaly všude a ještě i za života Vaší prababičky. Článek hovoří zejména o době 16.-18. století (i když ještě z poloviny století 20. existují záznamy o nesouhlasu starších venkovských žen s vycházením nedělek).

0/0
29.3.2012 5:51

mamina2

Hezký článek

Ale myslím, že zapomíná přece jen na jednu věc a to na sociální postavení rodičky. Myslím, že děvečka, které někdo za svobodna udělal dítě, ty privilegie šestinedělky asi neměla.

0/0
28.3.2012 22:28

Escoto

Re: Hezký článek

S pojmem děvečka buďte opatrný, neoznačuje to sociální kategorii ale způsob obživy, což v té době byli do jisté míry oddělené kategorie.

Co se nemanželského dítěte týče, to je potom jiná otázka.

0/0
28.3.2012 22:43

Tuubeen

Re: Hezký článek

Jak už tu někdo píše výše - "děvečka" je označení toho, co bychom dnes nazvali zaměstnáním. Stávalo se nezřídka, že děvečkami a čeledíny byly i děti sedláků. Zároveň se podle záznamů zdá, že po čase se většina z nich stala přinejmenším podruhy a vstupovala do manželství. Zákaz vycházení šestinedělky není možné chápat jako privilegium  (ačkoli, jistě, narození nemanželského dítěte oslavováno nebylo), ale jako izolaci rituálně nečisté ženy, která je nebezpečná celé komunitě a jejíž přítomnost způsobuje požáry, úhyn dobytka, usychání stromů a trávy, krupobití, neúrodu, povodně či epidemie - zpoza koutní plachty, za kterou k rodičce nesměl nikdo jiný než porodní bába, mohla nedělka vykukovat všitou mřížkou. (Za koutní plachtu se nikdo neodvážil ani nahlédnout, čehož využívali pašeráci, schovávající si k nedělkám kontraband.) Tato izolace skončila teprve církevním úvodem... který byl právě svobodným matkám ale často odepřen.

0/0
29.3.2012 5:46

culka

Re: Hezký článek

Mně na tom vždycky až děsilo to zdůrazňování rituální nečistoty a nutnost jít se očistit do kostela. Nedokážu si představit, že by se mě všichni 6 týdnů štítili...

+1/0
29.3.2012 6:41

Tuubeen

Re: Hezký článek

Já vlastně ani nevím, jestli se rituální "nečistota" nebo poporodní omezení ženám vyhnuly vůbec někde na světě? U nás se šestinedělky lidi ale snad ani neštítili - spíš báli. Ovšem vzhledem k tomu, že k dalším tabu vztahujícím se k šestinedělí patřil  i zákaz výměny ložního prádla... ;-)

0/0
29.3.2012 10:38

Escoto

Re: Hezký článek

Já mam pocit že se děti sedláků stávali děvečkami nebo čeledíny prakticky vždycky, pokud už neměli převzít grunt a rodiče odejít na výměnek.

0/0
29.3.2012 10:11

Tuubeen

Re: Hezký článek

R^ (nebo pokud na ně nečekala třeba kariéra duchovního...)

0/0
29.3.2012 10:42

žluto

kde rodit?

Moje babička porodila pět dětí "na poli".....a tři z toho zemřely:-(!!

+2/0
28.3.2012 20:17

nebolševik

sláva! konečně dobrý a chytře, dokonce i čtivě

napsaný článek. Karma; kdyby se dávala karma kráte sto, dám jí z fleku. Avšak, snad se to sluší doplnit, pro zchlazení případných nadšených odpůrců článku a propagátorů "alternativních" způsobů, bylo ve své době úmrtí rodičky pro komplikace při porodu nebo na nějakou infekci těsně po něm  tak běžné, že se o něm žádné prameny nijak zvlášť nezmiňují. Dětská úmrtnost do jednoho roku věku byla obrovská. Vojtěch Franc (kolem roku 1880) uvádí, že "dítek manželských umírá do jednoho roku věku svého 25% ..".

Jedna kuriozitka pro autorku - a nevím, zda je to pravda -  jeden z franouzských Ludvíků byl po narození, což byla dvorská událost prvního řádu a zúčastnila se jí spousta lidí,  doslova opékán u roztopeného krbu a přitom často potírán růžovým vínem, asi pro lepší propečení. Kupodivu to přežil.

+1/0
28.3.2012 18:53

Tuubeen

Re: sláva! konečně dobrý a chytře, dokonce i čtivě

Děkuji. Samozřejmě, o dětské úmrtnosti (i úmrtnosti rodiček) v minulosti není možné mít iluze. Třeba Dülmen uvádí příklad muže, který měl s první manželkou třináct dětí, ale přežily snad čtyři (v přesném čísle se mohu mýlit, ale přibližně to tak nějak bylo). Jestli jsem vyvolala dojem rodin, které běžně do dospělosti dochovaly třináct, patnáct dětí, tak to bylo zcela nezamýšlené (nebo spíš nedomyšlené: nenapadlo mě, že by si to někdo mohl myslet). Dospělosti se dožívala tak zhruba polovina (podle Dülmena do patnácti let umíralo v 18. a 19. století cca 35 - 39% dětí)- to číslo je vůbec těžké zjistit, protože narození těch, které zemřely před křtem, se často vůbec nikde nezaznamenávalo a někdy se do sčítáí nezapisovaly ani děti mladší dvanácti let.

O opékání Ludvíka jsem neslyšela. :-)

0/0
29.3.2012 5:28

Scarlett O Hara

Pěkné, dávám karmu

R^

...k tomu přetrhování uzdičky pod jazykem, jedno dítě jsem porodila ve 20. století a druhé v 21. století ;-), ale uzdičku pod jazykem nastřihli tomu staršímu stejně- a to přímo v porodnici-a tomu mladšímu chtěli taky a jen moje hlasité a ne zrovna vybrné protesty jim v tom zabránily. Doktor prostě naznal, že mají uzdičku pod jazýčkem krátkou a že její nastřižení hned po porodu jim umožní v budoucnosti snáze artikulovat. NEDĚLÁM SI LEGRACI!!  (a pokaždé to byl jiný doktor a dokonce i jiná porodnice)

+2/0
28.3.2012 17:14

Monte Santos

Re: Pěkné, dávám karmu

Naprosto jsem netušil že by tohle hoh doktor udělat, napište jaké porodnice.

0/0
29.3.2012 9:17

petrph

karma za nádherné zpracování

Nicméně je třeba připomenout, že tehdy byla i ta medicína na mnohem primitivnější úrovni, takže by ani tehdejší doktor (pokud by se třeba v okruhu 50 kilometrů vyskytoval) , by k těmto uvedeným zásadám "péče o novorozeně a rodičku" od praprababiček, nemohl nic přidat...Buď to dítěti a matce stačilo,a nebo  ..

0/0
28.3.2012 16:25

Tuubeen

Re: karma za nádherné zpracování

Knihy teď u sebe nemám, tak jen z hlavy (a za případné nepřesnosti se předem omlouvám): medicína se tehdy nedala přísně oddělit od pověr (viz to podtrhování uzdičky nebo zákaz požívání ryb kojící matkou /aby dítě neoněmělo/) a muži - lékaři dlouho k porodům vůbec nesměli (nebo, pokud ano, pak rodičce pomáhali poslepu, pod šaty....). nicméně na porodní báby si stěžovalo mnoho lékařů už v tom 19. století :)

+1/0
28.3.2012 16:40

dakram1

Velice...

Velice pěkný článek...někdy si myslím, že to s tou demokracii buď přeháníme nebo doháníme...čili zlatou střední cestu moc nevolíme. Nicméně: na Valašsku se novorodiččce nosila starorežná, pytel písku a tvaroh. Až mnohem později jsem se dozvěděla: starorežná pomáhala na zavinutí dělohy, písek byl na bříško...a tvaroh na kosti...VVV

+1/0
28.3.2012 16:19

Tuubeen

Re: Velice...

Díky za doplnění! Dárky pro šestinedělku se lišily kraj od kraje, někde to byla zvláštní polévka, bílé pečivo... o písku slyším prvně, děkuji!

0/0
28.3.2012 16:42

pesimistka7

Re: Velice...

R^

0/0
28.3.2012 17:23AUDIOZÁZNAM

Petice

Zmeškali jste přenos čtení Davida Vlka? Poslechněte si ho tady.Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.