Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intrakulturní rozdíly

18. 03. 2012 13:19:56
To by se nemělo podporovat, tohlecto. Co kdyby pak lidi opravdu věřili tomu, že bejt neschopná socka je v pořádku a in?

V životě zaměstnaných rodičů čtyř malých dětí není zrovna moc prostoru na společenské a kulturní vyžití. O to víc si považujeme chvil, kdy se nám, dospělým členům rodiny (pokud možno bez asistence potomstva) podaří zorganizovat nějaký ten výlet za nevšednem. Třeba do kina.

Třeba na Čtyři slunce.

Když Slunce skončila a kinosál místo nich znovu ozářily žárovky, nebyla bych uměla říct, co přesně bylo tématem filmu – respektive, určitě bych nedokázala vyjmenovat všechna témata, kterých (zdálo se mi) se film přinejmenším dotýkal. V každém případě (věděla jsem) je to jedno z těch uměleckých děl, na jaká se nezapomíná.

To pro mě.

Kritici (a diváci) jsou ze Čtyř sluncí buď nadšeni, nebo se jim nezdá něco konkrétního, třeba dějová linie a kamera, nebo mají za to, že skutečná spiritualita nemůže jít ruku v ruce s podivínstvím či duševní chorobou. Dost často považují film za sociální sondu, za příběh lidí, trpících hmotnou bídou a žijících na dně společnosti.

A slova „nouze“ a „bezmoc“ se v hodnocení filmu opakují tak často, že mě vedou k zamyšlení, jaké je „bohatství“ a „moc“, kterým se „my ostatní“ od jeho hrdinů lišíme.

Čtyři slunce popisují rodinnou a lidskou krizi o několika duších – takasi čtyřicátník Jára přijde kvůli kouření marihuany o práci, jeho patnáctiletý syn chodí za školu, za asistence kamaráda Jerryho experimentuje s alkoholem a dalšími měkkými drogami a bývalá manželka syna de facto psychicky týrá. Současná manželka aka úřednice na poště dělá pro rodinu, co může, ale nakonec skončí v posteli synova učitele. Jára se pokouší komerčně využít esoterické schopnosti svého nepracujícícho a možná i šíleného kamaráda Karla... a posléze ne zrovna chvályhodným způsobem přijde o všechny peníze (které zřejmě Karlova manželka léta šetřila na novou střechu). Katastrofy se vrší jedna na druhou, ale ty nejvážnější se nakonec vždycky jako zázrakem nějak „vyberou“... a možná, že to skutečný zázrak je.

Pro mě není „v nouzi“ rodina, která si staví skleník z oken, místo aby si ho koupila hotový v Hornbachu, ani člověk, který ztratil zaměstnání a náhradu ještě nenašel. (Járova rodina má bydlení, auto, peníze na jídlo a její nejzodpovědnější /čti „nejkonvenčnější“/ člen je řádně zaměstnán.)

Z mého pohledu je doopravdy „v nouzi“ člověk, který nemá nikoho, na koho by se mohl spolehnout, o kom by věděl, že stojí (byť třeba trochu vratce) při něm.

Říkám si, jestli film některé diváky nepopouzí připomínkou, že „bezmoc“ je něco, co je každodenní součástí života každého z nás. „Můžeme“ jen to, co nám dovolí okolnosti – veškerá naše „moc“ je jimi limitována. Na okolnosti můžeme působit (například nekouřit marihuanu na pracovišti a nedávat se do řeči s lehkými ženštinami v barech), ale ani příkladná ukázněnost ve všech oblastech života nezaručuje, že se nám povede lépe, pokud nebudeme mít i patřičnou dávku štěstí.

Hádám, že míra zalíbení, které divák ve Čtyřech sluncích (ne)najde, závisí tady víc než kde jinde na životní zkušenosti.

Tvůrce to mrzet nemusí - opravdu dobré umění se vyznačuje tím, že buď nadchne, nebo pohorší.

Autor: Karíma Sadio | neděle 18.3.2012 13:19 | karma článku: 10.81 | přečteno: 1633x

Další články blogera

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

26.12.2014 v 8:46 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 3736 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Petr Raus – Úzká cesta, úzká brána

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

21.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 |

Karel Sýkora

Vůbec nejlepší dovolená... :-)

Potopa neboli povodeň, je příběh vyprávěný v mnoha kulturách světa, v Bibli popsaný v 1. Mojžíšově (kap. 6 až 9) jako celosvětová katastrofa způsobená Božím zásahem proti lidské zkaženosti za dnů Noema.

20.8.2017 v 21:03 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 143 |

Vladimír Koliandr

Financuje opravdu Evropa teroristy?

Reaguji na článek pana Stejskala „K útoku v Barceloně trochu jinak“, který má i nemá pravdu a vyvolal bouřlivou diskusi. Dokážeme postihnout podstatu problému?

20.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 23.65 | Přečteno: 681 | Diskuse

Karel Sýkora

Robert Plant – I Believe

Robert Plant je anglický rockový zpěvák a skladatel, především známý jako člen známé skupiny Led Zeppelin, ale také svou úspěšnou čtyřicetiletou sólovou kariérou. Plant je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků

20.8.2017 v 6:15 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 119 |

Vladimír Koliandr

Je konopí nebezpečné?

Umí vyléčit rakovinu, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu schisofrenii, Crovnovu chorobu i další nemoci. Dokonce i periferní neuropatii související s HIV nebo roztroušenou sklerózu! A je vynikající zeleninou.

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 25.89 | Přečteno: 641 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2854
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá. Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří. Lásce totiž zcela stačí samotná láska. Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha." A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám. (Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.