Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sárinka

Jedna z dam v davu natáhla ruku a štípla Sárinku do zadnice. Prošedivělý gentleman neštípal, ale šťouchl holí, a další divačka hrotem svého paraplete vyzkoušela, zda je na Sárince "všechno pravé".

Dobový romantický obrazzdroj: Wikipedia

Sárinčiny slzy stékají pod obojek;  konec řetězu drží krotitel. Zpátky do klece, z dosahu návštěvníků, Sárinku nepustí, dokud prohlídka nebude u konce.


Saartjie (Sárinka) Baartmanová přišla na svět v 80. letech 18. století v rodině pasteveckých Gonaqů v oblasti Camdeboo, necelých 700 kilometrů od Kapského města. Narodila se do těžkých časů: Gonaqové byli vyháněni z pastvin a  ve snaze přežít se stávali námezdními dělníky a sluhy.

 

Saartje brzy osiřela a vydala se do Kapského města, kde se živila jako služka a kojná, prožila intenzivní milostný vztah s holandským bubeníkem Hendrikem van Jongem a přišla o tři děti.

 

Sářin dlouholetý zaměstnavatel, svobodný černoch Hendrik Cesar, podnikal. Na začátku 19. století se ekonomika dostala do potíží a Cesar přestal být schopný splácet své dluhy. Aby mohl dostát svým závazkům, začal Sárinku za poplatek ukazovat pacientům v námořnické nemocnici - "předvedla se těm, kdo se na ni chtěli podívat," řekla později Anna Cesarová.

 

Hendrikova počínání si všiml i Alexandr Dunlop, který v té době působil ve čtvrti jako lékař otroků a Khoisanů. Podnikavý muž (Dunlopovo jméno mělo mezi dovozci zvířecích, rostlinných i lidských vzorků z exotických kolonií dobrý zvuk), spatřoval v Sárinčiných hýždích odlesky (svého) budoucího bohatství.

Dunlop a Cesar se dohodli, že Alexandr vyplatí Hendrikovi slušnou sumu peněz za to, že Sárinku přesvědčí, aby odjela do Anglie. To, že Dunlop Cesara podvedl, Sárinka odmítla odjet sama a oklamaný Cesar, kterému věřitelé šlapali na paty, nakonec odcestoval se služebnou,  je samostatný příběh.

 

Londýn Sárinku přivítal v roce 1810 jako "Hotentotskou Venuši", na kterou jste si mohli za dva šilinky i sáhnout.

 

Popisována jako "ideál krásy svých krajanů", vystupovala "Venuše" v přiléhavém trikotu tělové barvy, navozujícím zdání její nahoty. V Lonýně ji vystavovatel ukazoval na podstavci; Sárinka si na rozkaz stoupala, sedala, chodila. Baartmanovou tehdy ještě nepředváděli "v kleci", ale přítomnost krotitele i dráždění ze strany návštěvníků odlišovaly její exhibici od předvádění trpaslíků, obrů a podobných  lidských kuriozit.

 

Přesto se - jak je z dobových údajů zřejmé - Saartje pokoušela získat kontrolu nad tím, jaký obraz bude ukazovat veřejnosti a jak bude vystavování probíhat.

 

Případ Sárinky jako "etnografické zvláštnosti" nebyl výjimečný. Tím jej učinilo až jeho zpolitizování: skupina abolicionistů se postavila proti veřejné prezentaci Hotentotské Venuše, požadovala její propuštění a repatriaci zpět do Afriky. Jejich hlavní argument, že Sárinka Baartmanová je vystavována proti své vůli, vyvrátil Hendrik Cezar předložením smlouvy, uzavřené s negramotným "exponátem" i výslech samotné Saartje, vedený v holandštině, kterou plynule hovořila. Lukrativní show mohla pokračovat.

 

Být černoškou by nestačilo na to, aby Sárinka v Anglii 19. století vyvolávala pozornost -  zhruba 2% obyvatel Londýna pocházela z Afriky nebo Karibiku. Po zrušení otroctví zůstávaly tisíce Afričanů ve službách u svých bývalých pánů, osamostatňovaly se a splývaly s majoritou jako sloužící nebo příslušníci nižší třídy. Nosily evropské oděvy, mluvily anglicky; Sárinka nebyla výjimečná barvou pleti, ale "divošstvím" a stavbou těla.

 

Způsob předvádění Sárinky budil nevoli a vedl za strany některých diváků ke stížnostem na zacházení, jemuž byla mladá žena vystavována. Následkem toho Dunlop propustil Cezara, který nedlouho poté v Londýně zemřel a Sárinka, v té době již vdaná (snad za Dunlopa?)  se nechala pokřtít.

 

Rok poté - v roce 1812 - umírá i Dunlop. Sárinka zůstala sama, a pod tajemným patronátem absolvovala turné po Británii. Někdy v této doběpravděpodobně přišla o čtvrté dítě, o jehož otci není nic známo.

 

V roce 1814 zájem anglických diváků upadal; Baartmanová se přesunula do Paříže, kde její tragédie začala naplno. Pařížané nebyli zdaleka tak útlocitní jako Londýňané; Sárinka dostala klec a obojek. Jedenapůl roku ji cvičitel divokých zvířat Reaux vystavoval s velkým úspěchem; později si nový  majitel vylepšoval rozpočet také tím, že nutil Sárinku k prostituci.

Skvělé výdělky, které jí Dunlop sliboval, když jí odvážel z Kapského města, Sárinka nikdy neviděla. Neměla ani peníze na cestu zpátky. Začala pít a na konci roku 1815 opuštěná zemřela.

Její pozůstatky si vyžádalo Muséum d´Historie Naturelle. Georges Cuvier, vědec, který na Sárince prováděl měření ještě za jejího života, triumfoval: konečně dostal možnost prozkoumat "Venušiny" genitálie. Zájem Evropanů o khoisanská přirození byl enormní – už na první exhibice Sárinky lákal pvystavovatel otenciální diváky informací o ženě, která má na genitáliích "cosi jako kůži visící z krocaního krku".

Morbidní zvědavost rostla s obtížností zastihnout Křováky nahé nebo je k nahotě přemluvit – Baartmanovou nepřesvědčily ani finanční nabídky.

 

Cuvier ve svě pitevní zprávě došel k názoru, že "hotentotská zástěrka" jsou jen zbytnělé stydké pysky a steatopygii má na svědomí hromadění tuku v hýždích. Ouška a kostru Baartmanové  přirovnává k orangutaním a řadí Sárinku do skupiny "Boschimane" naznačuje tím, že zkoumaný objekt má blíže k opicím než k lidem. K tomuto názoru se ostatně klonili i holandští osadníci v jižní Africe: Holanďané  dokonce pojídali maso ulovených Křováků ve víře, že konzumují zvěřinu.

 

Vypreparovaná Sárinčina kostra, mozek a genitálie se staly majetkem muzea. Ve Francii zůstaly až do roku 2002, kdy se vrátily do jihoafrického Hankey, pravděpodobného místa narození Baartmanové.

Saartje je dnes ikonou feministek; a v depozitářích muzejí po celém světě se práší na stovky koster lidí, jejichž jména nejsou známá a po jejichž pohřbení nikdo nevolá.

 

---------------------------

 

Zdroje:

Clifton Craiss, Pamela Scully: Sara Baartman and the Hottentot Venus: a ghost story and a biography

http://www.shpltd.co.uk/qureshi-baartman.pdf

http://cordieb.wordpress.com/2007/10/30/who-is-saartjie-sarah-baartman/ 

http://scienceblogs.com/laelaps/2009/02/the_tragedy_of_the_hottentot_v.php

http://books.google.cz/books?id=dAqycFD4PBsC&pg=RA1-PA264&lpg=RA1-PA264&dq=saartje+baartman&source=bl&ots=372ZXP19d1&sig=HjHZ2K-o-HX0fYVtl30q8F44_Bo&hl=cs&ei=3RTTStHdNcyLsAaJh6nKBA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7&ved=0CCUQ6AEwBjgK#v=onepage&q=saartje%20baartman&f=false







http://www.jhu.edu/jhumag/0609web/sara.html




Autor: Karíma Sadio | pondělí 12.10.2009 13:50 | karma článku: 13,55 | přečteno: 3107x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

26.12.2014 v 8:46 | Karma: 23,40 | Přečteno: 3895x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Srdce temnoty

Středoafrická republika, dříve nazývaná Ubangi Šári, je proslulá množstvím hmyzu, který v ní žije. Za těchto okolností není divu, že střední Afrika přitahuje pozornost entomologů. Kolega bloger Martin Konvička není výjimkou. Poslední článek pana Konvičky se ale bohužel týká výhradně politické situace ve Středoafrické republice a je plný omylů a nepravd.

11.11.2014 v 8:01 | Karma: 13,12 | Přečteno: 753x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Dva roky v zemi hrochů

O Mali se v médiích v poslední době hovořilo hlavně v souvislosti s pokusy Tuarégů a islamistů získat vládu nad regionem.

29.4.2013 v 9:32 | Karma: 7,90 | Přečteno: 535x | Kultura

Karíma Sadio

Chuděry singles!

Než se moderními médii zmatené třiceti- a víceleté ženy rozkoukají, ujede jim vlak. V mládí se to moc pěkně poslouchá i proklamuje: můžete si dělat co chcete, žádné pánské ponožky poházené po koberci, žádné nevhodné poznámky a nepříjemné otázky, máte čas sama na sebe, na práci, na zábavu. Za pár desetiletí z takových větroplašek ale budou opuštěné ženské bez rodiny, bez vnoučat a bez pomoci.

5.4.2013 v 20:32 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2893x | Diskuse| Společnost

Karíma Sadio

Manželství a strach

Má žena, která se bojí, že jí manžel unese dítě do zahraničí, právo (a možnost) informovat úřady? Jak daleko smí taková matka zajít? Co je přijatelné právně... a co morálně?

4.8.2012 v 17:51 | Karma: 14,66 | Přečteno: 2610x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 155
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2934x
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá.
Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří.
Lásce totiž zcela stačí samotná láska.
Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha."
A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám.
(Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)