Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kongo mezi Araby a Evropany

Pobřeží východní Afriky patřilo odedávna ke křižovatkám mezikontinentálního obchodu. Záznamy námořních příruček mluví o plavcích z jižní Arábie a Rudého moře, směřujících pro slonovinu do oblasti dnešní Keni a Tanzánie, a zbytky importované íránské keramiky z 5. - 7. století nalézají archeologové až v africkém vnitrozemí.


Arabskou přítomnost na ostrovech náležejících k Tanzánii dokládají pozůstatky maličké mešity z osmého století a kombinace domácích stavebních materiálů (korálový kámen) s importovanými (pálené cihly).
Pobřežní města po staletí zprostředkovávala obchodní styk vnitrozemí s ostatním světem - krom slonoviny, žádané zejména v Číně a Indii, kde se kost afrických slonů považovala za kvalitnější než kost slonů indických, byla poptávka i po mangrovníkovém dřevu a později rovněž po zlatě a po otrocích.
 
Obchod s lidmi, provozovaný v této oblasti Araby, Indy,Svahilci, Peršany a později i Portugalci se od téhož podnikání v Angole nebo Kongu v mnohém lišil. Objem "zboží" po dlouhou dobu nedosahoval hodnot, jaké měl prodej otroků na západě Afriky: hlavní trhy, na něž východoafričtí otroci směřovali - Indie, Persie, arabské země Zálivu a severní Afriky a okrajově i Čína, obvykle neužívaly otroky k výrobě ani těžbě nerostů a spokojovaly se tedy s množstvím, postačujícím pro potřeby domácností toužících po služebnictvu, milostnicích a tělesných strážích. Rozdíl je i v genderovém rozložení ztrát - zatímco ze západní Afriky cestovaly do Ameriky lodě naložené převážně muži, většina otroků prodávaných na východ byla ženského pohlaví. Především se ale na východě obchod s otroky nikdy nestal hlavním nebo dokonce jediným druhem ekonomické činnosti.


The Swahili Beat - The funniest movie is here. Find it


 
A tak, zatímco mezi 16. a 19. století narůstal počet Afričanů vyvážených ze západní Afriky do Karibiku, počet otroků exportovaných z východního pobřeží zůstával stejný nebo se dokonce snižoval. Arabskou, perskou a indickou poptávku po lidském zboží stačili dodavatelé uspokojovat obvyklým počtem zajatců mezikmenových válek.
 
Situace se změnila v 18. století - Francouzi založili plantáže na Maskarénách a uzavřeli s pobřežními městy smlouvy o pravidelných dodávkách otroků. Dosavadní množství zajatců už nemohlo uspokojit arabskou i francouzskou poptávku, a založení plantáží na Zanzibaru a Pembě propad mezi nimi ještě prohloubilo, Aby poptávku uspokojili, začali se arabští obchodníci vydávat "na lov" do vnitrozemí sami.
 
Na západním pobřeží Afriky operovaly britské protiotrokářské lodi. I pro Portugalce bylo tedy nyní lepší přesunout centrum vlastního obchodu s otroky - kteří byli pro jejich plantáže stále třeba - na východ do Mosambiku, kde úspěšnost hlídek nebyla tak vysoká.
 
Ve dvacátých letech 19. století Egypt dobyl Nilský Súdán a otroky z této oblasti si ponechával výlučně pro sebe. V důsledku toho se zvýšila poptávka po otrocích z východního pobřeží i v arabských zemích Zálivu, kde se výpadek súdánského trhu citelně projevil.
 
Otrokáři se pouštěli dále do vnitrozemí a kromě nově zaváděných přímých přepadů vesnic se scénář, který už známe z případu konžské říše, opakoval: slabší společnosti byly zničeny, národnosti s rozvinutějším politickým systémem přežívaly, ale přenesly soustředění zejména na lov otroků, nejlépe směnitelných za žádané arabské zboží. Těžiště ekonomiky celé oblasti se i zde přesunulo na obchod s otroky, v důsledku přinášejícím chaos, nejistotu, rozsáhlé války  a všeobecný úpadek.
 
K neštěstím Konga, ze západní strany již sužovanému evropským obchodem s otroky,  patřilo i to, že arabští otrokáři ze Zanzibaru na své cestě za novými nalezišti "černé slonoviny" u jezera Tanganika seznali, že se ocitli na území dobře organizovaných států Burundi, Rwandy a Bugandy, kde bez autorizace králů nebylo možné obchodovat. Pokračovali proto dále na západ, do tehdy již politicky roztříštěného Konga a zde, v oblasti Manyema a Urua, jak praví Ivan Hrbek v knize Dějiny Afriky, ustavili doslova "hlavní loviště" otroků. Nejbohatší z obchodníků si zde založili vlastní stanice, vybírali daně, shromažďovali otroky a slonovinu a vyzbrojovali vlastní žoldácké oddíly. Od metody vyzbrojování obyvatel a rozdmýchávání nepřátelství postoupili tu ke spolehlivějšímu přímému vypalování a drancování vesnic, zajímání transportuschopných obyvatel a vyvražďování ostatních, což vbrzku vedlo k téměř naprosté likvidaci některých etnik.
 
Nejvýznamnějším z arabských otrokářů působících v Kongu byl Hámid Mardžabí, o němž zde později ještě bude řeč.
 
Rozsah východoafrického obchodu s otroky nelze spolehlivě stanovit, nicméně oblast byla během několika málo desetiletí zpustošena tak, že evropští cestovatelé přišedší do těchto končin získali dojem, že Arabové zemi drancují už celá staletí, ne-li tisíciletí.
 
Obchod a doprava slonoviny vyžadovala nosiče - otroky, z nichž cestu z vnitrozemí na pobřeží přežila prý zhruba polovina. Ti, kteří neupadli do otroctví, umírali v bojích, hladem na útěku před otrokáři nebo při epidemiích, které toto neradostné období provázely. Celé oblasti se vylidnily, jejich obyvatelé prchali z dosahu lovců, opouštěli úrodnou půdu a odcházeli do míst, kde byl horší přístup k potravě. Cestou narážely na jiné kmeny , které svá území bránily, a docházelo k dalším válkám.
 
Na produkci potravin se nepříznivě projevil i úbytek práceschopných dospělých a interetnické vztahy se zúžily na soupeření "kdo s koho". Mezikmenová zášť nabyla nových rozměrů, elity bohatly, existence ostatních byla stále nejistější.
 
A tak se belgický král Leopold II. rozhodl, že nebohé Konžany před arabským pleněním zachrání...





Související články naleznete v oddíle Dějiny Konga .





Další články autorky: http://manzelka.bloguje.cz

Autor: Karíma Sadio | pondělí 10.5.2010 18:18 | karma článku: 10,45 | přečteno: 1100x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

26.12.2014 v 8:46 | Karma: 23,40 | Přečteno: 3895x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Srdce temnoty

Středoafrická republika, dříve nazývaná Ubangi Šári, je proslulá množstvím hmyzu, který v ní žije. Za těchto okolností není divu, že střední Afrika přitahuje pozornost entomologů. Kolega bloger Martin Konvička není výjimkou. Poslední článek pana Konvičky se ale bohužel týká výhradně politické situace ve Středoafrické republice a je plný omylů a nepravd.

11.11.2014 v 8:01 | Karma: 13,12 | Přečteno: 753x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Dva roky v zemi hrochů

O Mali se v médiích v poslední době hovořilo hlavně v souvislosti s pokusy Tuarégů a islamistů získat vládu nad regionem.

29.4.2013 v 9:32 | Karma: 7,90 | Přečteno: 535x | Kultura

Karíma Sadio

Chuděry singles!

Než se moderními médii zmatené třiceti- a víceleté ženy rozkoukají, ujede jim vlak. V mládí se to moc pěkně poslouchá i proklamuje: můžete si dělat co chcete, žádné pánské ponožky poházené po koberci, žádné nevhodné poznámky a nepříjemné otázky, máte čas sama na sebe, na práci, na zábavu. Za pár desetiletí z takových větroplašek ale budou opuštěné ženské bez rodiny, bez vnoučat a bez pomoci.

5.4.2013 v 20:32 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2894x | Diskuse| Společnost

Karíma Sadio

Manželství a strach

Má žena, která se bojí, že jí manžel unese dítě do zahraničí, právo (a možnost) informovat úřady? Jak daleko smí taková matka zajít? Co je přijatelné právně... a co morálně?

4.8.2012 v 17:51 | Karma: 14,66 | Přečteno: 2610x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Tahač s tankem a osobák zastavily, kamion už ne. Nehodu u Bohumína nepřežil člověk

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Prokremelští motorkáři přijeli do Brna, Foldyna se k nim přidá v Praze

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  10:42

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 155
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2934x
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá.
Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří.
Lásce totiž zcela stačí samotná láska.
Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha."
A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám.
(Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)