Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sprintujici.stonozka

Njn

tak nějak až tak posledních pár let se najednou zdůrazňuje, že muž není od přírody monogramní, že nevěra je normální, že manželka je dobrý kamarád, který má pro všechno pochopení, že rodina je zbytečná, několik tatínků následně po sobě při výchově pro dítě isnpirující, že vlastně žena muže nepotřebuje, když máme to umělé oplodnění, robertky a firmy na drobné domácí práce, že muž, který dosáhl díky manželce jistého postavení a finančního zázemí, má právo na mladší model parnerky .............................je to fakt tak normální?

0/0
8.10.2011 11:23

Tuubeen

Re: Njn

Nene, nevěra mužů se u nás tolerovala dřív daleko spíš než dnes, to ta žena měla tu "zástěru, která všechno přikryla"... to těch "několik tatínků" (nejlépe pro každé dítě jiný) je novum, dřív by taková žena byla považována za lehkou, dnes za standard...

0/0
9.10.2011 11:30

Politicky korektní lež

Polygamie může mít i výhody

Národy, které hodně válčí mají málo mužů. Ženy jako skupina pak čelí se pak můžou o muže rozdělit anebo některé z nich nebudou mít vůbec děti.

Krom toho pokud se manželky zkamarádí, můžou si navzájem hlídat děti. Ona často ženská po několikaletém manželství už ani nežárlí.

+1/0
3.10.2011 21:56

Egerie

Re: Polygamie může mít i výhody

Ty samý výhody může mít i mnohomužství, že jo? ;-D Kluci spolu můžou chodit na pivo, na fotbal, pokecaj si ;-).

A proč né rovnou skupinový manželství? :-)

0/0
3.10.2011 22:01

xena123

Re: Polygamie může mít i výhody

No ovšem chudák ženská, která by musela porodit děti čtyřem chlapům.

+1/0
4.10.2011 12:57

Tuubeen

Re: Polygamie může mít i výhody

Polygamie ovšem  kvete i u národů, které vůbec neválčí. :-) Vychází to ale nastejno, ženy se dělí především o muže, kteří jsou majetní nebo jinak atraktivní.

+1/0
4.10.2011 8:01

viveka

Re: Polygamie může mít i výhody

Četli jste detektivky se soudcem Ti (Robert van Gulik)? Přece soudce sám měl čtyři manželky, a jakou měli pohodovou rodinu :-)

+1/0
4.10.2011 8:05

smidrsova

Re: Polygamie může mít i výhody

No, s tím vzájemným hlídáním dětí... Znám muže z Mali, kde se toto hojně praktikuje a ten muž je velice proti polygamii. Dle jeho názoru - podotýkám, že se jedná o VŠ vzdělaného muže, lékaře - polygamie přispívá k celkové chudobě země, muž neinvestuje prostředky do jedné rodiny, ale rovnou do několika, takže logicky místo jedné slušně zajištěné rodiny je několik chudých rodin s x potomky bez budoucnosti. Ženy jsou sedřené, chlap místo toho, aby ženě koupil pračku, raději si koupí novou mladou ženu. Ženy na sebe žárlí a dělají si naschvály. Fyzické potyčky nejsou ničím výjimečné. A chlapi je nechají, ať si to ženské "vyboxují" mezi sebou, ještě jim to i připadá zábavné. O pocitu každé z manželek, že ty MOJE děti jsou lepší a chytřejší než JEJÍ, ani nemluvě. V idylku s hlídáním dětí moc nevěřím. Ženy na sebe žárlí, což je přirozené a psychicky jim to ubližuje. Koneckonců, v článku je tato stránka zmíněna rovněž.

+1/0
7.10.2011 23:26

Tuubeen

Re: Polygamie může mít i výhody

Děkuji. Vzájemné hlídání dětí je samozřejmě většinou utopie (myslím, že to z článku vyplynulo). Váš známý má pravdu (ostatně Senegal a Mali jsou si velice kulturně příbuzné), otázku vlivu polygamie na ekonomické rozvrstvení společnosti jsem vzpomněla níže v diskusi, když jsme hovořili o Komorách. Jen s těmi "potomky s budoucností" bych to neviděla tak jednoznačně - můj tchán měl rovněž dvě manželky, sedm dětí vlastních a jedno nevlastní, a přesto všechny jeho děti (s výjimkou jednoho) vychodily soukromou MŠ, ZŠ i gymnázium a sedm z nich má vysokou nebo alespoň vyšší školu. Všechny kromě jednoho, který dělá doktorát, mají relativně lukrativní zaměstnání - a to tchán nebyl žádný boháč ani vzdělanec. Takže nejde o polygamii, ale o preference. Poznámka s pračkou není úplně přesná, co s pračkou bez tekoucí vody a bez pravidelné dodávky elektřiny? Spíš bych podotkla, že muž by mohl ženě zaplatit pradlenu, místo aby uplácel další potenciální tchyni... :)

0/0
8.10.2011 10:53

ladyevil_cz

Hezky popsáno :)

R^

+1/0
1.10.2011 11:27

Pavel57

Děkuji!

Moc děkuji autorce za rozumný a věřím že i objektivní blog ... Manželství je složeno z lásky, úcty, tolerance i majetkových vztahů a v téhle složité pavučině je obtížné jedno oddělit od druhého. A když se zamyslíme - o co je lepší přerušit všechny vztahy s manželkou, rozvést se, vzít si jinou ženu, ale odcházet od ní za dětmi z prvního manželství a materiálně je podporovat, než kdyby bylo možné legálně pečovat o obě dvě současně?? Tím neříkám, že by to měl každý udělat, tím jen říkám, že by tato možnost měla být zvážena a že je určité procento lidí (žen i mužů), kteří nedokážou mít klapky na očích a soustředit veškerou svou lásku a péči na jedinou osobu a pro které by byl takový vztah lepší alternativou, než současná monogamie se všemi jejími právními důsledky.

+1/0
30.9.2011 10:06

Libor M

.

"...muž, který má více manželek, nemá čas běhat za milenkami."  :-)))

hezkéR^

0/0
30.9.2011 7:18

viveka

Re: .

:-)

0/0
30.9.2011 7:36

marka40

Pro martin pinc:

vy jste situaci vystihl úplně přesně. Lépe bych to nedokázala.;-)

+1/0
30.9.2011 6:46

Egerie

Re: Pro martin pinc:

souhlasR^

0/0
30.9.2011 20:44

safran

Díky, bohudíky, že žiju tady a teď...

Nezáleží, zda je mnohoženství oficiálně povoleno nebo zakázáno, protože muž - sukničkář je vždy a stále stejný a to bezohledný sobec. A pak, ženu rozhodně nenaplní role druhé a další ženy, ani když by ve dnech s manželem večeřeli se zlatými příbory.

+3/0
29.9.2011 22:55

marka40

Re: Díky, bohudíky, že žiju tady a teď...

Přesně. Vždyť ty druhé a třetí ženy - to je totéž co u nás milenky - z článku celkem jasně vyplývá, že vyštvou první manželku. Akorát že tam je to zcela legální......

+1/0
30.9.2011 6:45

Tuubeen

Re: Díky, bohudíky, že žiju tady a teď...

Ne vždycky. Většina prvních manželek zůstane (stává se také že někdy vyštve první druhou) - záleží na zúčastněných...

0/0
30.9.2011 9:11

IfčaX

Re: Díky, bohudíky, že žiju tady a teď...

Taky mi přišlo, že je to totéž. Takže kde je ta  výhoda v žití tady a teď?

+1/0
3.10.2011 21:36

viveka

Re: Díky, bohudíky, že žiju tady a teď...

Tak pokud ji může naplnit pouze to, že někoho vlastní a ovládá výlučně ona.. ;-D

+1/0
4.10.2011 8:09

klapzubova

V Tatrách

má bača stádo třeba 200 ovcí;-)

+2/0
29.9.2011 20:52

martin pinc

Skutečná láska...

...neučiní svému bližnímu nic zlého. Když mám rád svou ženu, neponížím jí tím, že si domů přivedu jinou. To, o čem píšete, že se děje v islámu, je jen institucionalizované cizoložství. Ti, kdo je praktikují v rámci "manželství", nejsou tudíž o nic lepší, než jiní sukničkáři (nebo v opačném gardu cizoložnice). Není divu - Mohamed schvaloval něco, co sám praktikoval...

+3/0
29.9.2011 18:19

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Pak lze namítnout, že skutečná láska se neptá, co může získat; skutečná láska dává bez ptaní. Pokud tedy žena svého muže skutečně miluje, nebude ponížena tím, že tento si přivede domů (?? domů ne, v článku je jasně psáno, že dům má každá žena vlastní, jen chudák muž je bezprizorní) jinou - naopak, jeho štěstí bude štěstím jejím a novou ženu bude milovat už jen proto, že ji miluje její muž. ;-)

Píši, že islám v dané geografické oblasti omezil možný počet manželek na čtyři (a píšu také, že podle některých výkladů Korán polygamii zakazuje), ne že polygamii zavedl. Ostatně, prezident JAR Jacob Zuma tvrdí, že žije podle Bible, a když jsem slyšela naposled o jeho rodinných poměrech, měl manželek pět.

0/0
29.9.2011 19:24

rudaz

Re: Skutečná láska...

Odpovědnost bez lásky činí bezohledným. Víra bez lásky činí fanatickým.

Kdo chce, ať věří člověku, který porušil slib věrnosti. Poznáme je přeci po ovoci, že? Skutky přesvědčují a tak si zvolte:

Svět, kde se ubližuje všemu živému, nežije se principem tolerance a neumí se odpouštět. Kdo chce kam, pomožme mu tam. Jaký je důvod stěhování šťastných lidí do Evropy? Materiální či duchovní?

A bude líp.R^V

+2/0
29.9.2011 23:53

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Ale tady nemluvíme o "odpovědnosti a víře bez lásky", ale spíše o lásce bez odpovědnosti... no a vlastně ani to ne - spíše o lásce s mnoha odpovědnostmi.

Proč zmiňujete slib věrnosti? Když se v Senegalu lidé berou, v mešitě jim k tomu citují verš o "jedné, dvou, třech a čtyřech ženách, které jsou vám milé" a na úřadě se manžel podpisem zavazuje k tomu, zda bude manželství monogamní, případně zda se spokojí s méně než čtyřmi ženami.

Svět, kde se ubližuje všemu živému, je bohužel ten svět, ve kterém žijeme. Vždycky tak vypadal a nejspíš vždycky tak vypadat bude (Jehovisté prominou.) Jestli se vám nelíbí - no, u mě si nestěžujte.

Princip tolerance a odpouštění - no nejsou to krásné hodnoty, jako stvořené pro polygamní vztahy? ;-D

Záleží na úhlu pohledu - trochu níž jsem psala o tom, jak se na Komorách bouřily muslimské ženy(!!!), když Francouzi způsobili omezení polygamie. Považovaly to za

0/0
30.9.2011 9:19

Tuubeen

Pokračování

...zásah do svých práv vybrat si za manžela jakéhokoli muže...  Mimochodem, polygynie se s křesťanstvím dlouho nerozcházela i u nás - psala jsem o tom článek už dřív: http://sadio.blog.idnes.cz/c/135659/Nepovedene-svatby.html

0/0
30.9.2011 9:22

nocenka

Re: Pokračování

Ale tak zase srovnávat pár jednotlivých excesů ze (především) raného středověku se situací běžnou ve 21. století... trošku nepoměr, ne?;-)

+1/0
30.9.2011 9:56

Tuubeen

Re: Pokračování

Nejde o letopočty, ale o realitu, odpovídající dané společenské situaci. (V Keni nebo v JAR a jinde o jednotlivé excesy také nejde... a naproti tomu v Tunisku nebo v Turecku je polygamie zakázána zákonem.)

To jen, že kolega se tu snažil naznačit, že křesťanství by přece nic takového nikdy.... a ono tu jde (i) o jiné věci, než o náboženství.

+1/0
30.9.2011 11:07

nocenka

Re: Pokračování

No, já bych řekla, že o letopočty docela jde. Minimálně mně.

Mnohde máte vcelku rozumné a střízlivé názory, ale pokud dojde o objektivnější pohled na islám - holt už to ve vás je, jak se u nás říká: "jak v kozi loj";-) Netřeba marnit čas další diskusí. Hezký den.

+1/0
30.9.2011 11:38

Tuubeen

Re: Pokračování

A to já mám zas dojem, že s tímhle jménem se mně snažíte přifařit "názor na islám" i v případech, kde o islám vůbec nejde... tak třeba u tohoto článku a v následné diskusi. ;-)

+1/0
30.9.2011 17:07

marka40

Re: Skutečná láska...

8-o 8-o ten první odstavec - to mysíte vážně???? Necítila byste se tedy ponížena, kdyby váš manžel učinil to, co ten popisovaný v článku (jak byla v osmém měsíci), ale byla byste šťastná že jeho štěstím bude štěstí s jinou ženou a vy byste ji tedy milovala???????

+1/0
30.9.2011 6:52

viveka

Re: Skutečná láska...

Proč by to neměla myslet vážně? Láska jak ji obvykle chápeme my, je směsí sexuální přitažlivosti a majetnických sklonů. Proto taky trpíme, když partner - náš majetek - se obrací jinam. Z biologického hlediska je to asi v pořádku. Jenže pan Pinc tady vytahuje PRAVOU LÁSKU, která je nezištná, hledí jen na dobro druhého a nic nepožaduje pro sebe (nemusím Vám asi hledat notoricky známý citát z Bible) Taková láska se pak jistě chová tak, jak píše Tuubeen.

Ano, každá normální (rozuměj průměrná) žena se nejspíš další partnerkou cítí ponížena, ale to je proto, že naše láska je sobecká a přejeme si svého partnera vlastnit.

+1/0
30.9.2011 7:35

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Díky, pochopila jste mě zcela přesně a odpověděla tak, že já už ani nemusím! R^V

0/0
30.9.2011 9:12

viveka

Re: Skutečná láska...

;-)

0/0
30.9.2011 10:46

Egerie

Re: Skutečná láska...

Tuubeen a vy jste mě opravdu pobavily, dík ;-);-D!

Doplňující dotaz: Platí to o "pravé lásce" i pro muže? :-) Že by svojí ženu miloval tak opravdově ;-D, že by jí dopřál libovolný počet milenců? Protože jí to prostě baví a dělá jí to nesmírně šťastnou? ;-)

+1/0
30.9.2011 16:11

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Někteří to tak i mají... jestli je to ta pravá láska, to si soudit nehodlám. Ale co třeba "manželství smíšené pohlavní orientace" - například on heterosexuál, ona lesbička, otevřené manželství jen pro ni, ale on žije bez sexu, protože ona je chce být jedinou ženou v jeho životě a on ji uklidňuje, že už si zvykl, že mu to nevadí... i takové vztahy jsou (shodou okolností se tomu tématu teď pár týdnů věnuji a nestačím se divit, co všechno lidi jeden pro druhého vydrží).

0/0
30.9.2011 17:14

Egerie

Re: Skutečná láska...

Aha, teď jste ale otočila, né? Nehodláte "soudit co je pravá láska", ale přitom výše píšete, že "pokud žena miluje skutečně svého muže... bude jeho štěstí (rozuměj nová partnerka) i jejím štěstím".

Pinc (na kterého se odvolává viveka) přitom píše o úplně něčem jiném.

A jistě, různí lidé to mají opravdu různě, věřím. Nazývat ale sebeobětování či masochismus či znouzecnost skutečnou láskou a nadto se to snažit napasovat na Pincův příspěvek (který píše o opaku) se mi jeví poněkud nešťastné ;-).

0/0
30.9.2011 20:43

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Já pravou lásku posuzovat ani nemůžu - na rozdíl od pana Pince vím, že vztahy mezi partnery i pravidla morálky určuje kultura - regovala jsem pouze na jeho kategoricky "jasné" prohlášení o "skutečné lásce" a o tom, jak taková "skutečná láska" vypadá. Moudří lidé si už ovšem všimli, že podoby lásky se liší nejen kulturu od kultury, ale i u jednotlivých párů nebo osob. Pokud něco nezapadá do našeho vidění světa, je nazývání to "znouzectností" a "masochismem" dobrou obranou, jak nemuset relativizovat vlastní hodnoty. Je "masochismem" počínání Nigerijek (evangelikánek), které manželům s oblibou k výročí pořizují novou manželku (vyberou, zaplatí rodičům a předají muži jako dárek), když výsledek je ten, že nová manželka vypomůže s domácností? ;-)

+2/0
1.10.2011 8:58

Egerie

Re: Skutečná láska...

Obrana před relativizováním vlastních hodnot?

Bingo, přesně vystiženo. A v tom se právě lišíme v názoru, jelikož já na obraně vlastních (kulturních) hodnot neshledávám nic špatného, zatímco na relativizaci kdečeho ano ;-).

K dotazu - pro nigerijku to (narozdíl od češky) masochismus není a budiž jí výpomoc v domácnosti přána. Proč se ovšem nedržíte původní verze (že tak činí ze "skutečné lásky") a uvádíte zcela pragmatický dopad (výpomoc v domácnosti) je mi záhadou :-).

Dovolíte otázku? Kolik % mužů (třeba nigerijců) tuto možnost mít více manželek využívá? Drze ;-) střelím od boku - je to výrazně menšinové chování, viďte? A pokud jsem trefila, znáte i důvod?

0/0
1.10.2011 20:46

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

?? Bráníte vlastní kulturní hodnoty v Senegalu? O tom totiož ten článek byl - o polygamii v Senegalu. Následně tady kolega začíná rozebírat "pravou lásku" v biblickém slova smyslu (jak se později ukáže, ne tak docela biblickém) a vy do toho bráníte vlastní kulturní hodnoty (v senegalském manželství)...

Jde jen o to, že morální, kulturní ani jiné hodnoty nejsou univerzální.

Kdyby Nigerijce šlo čistě a pouze o výpomoc v domácnosti, najme si bonu nebo houseboye (to je v těchto zemích běžné pro všechny vrstvy s výjimkou těch naprosto nejchudších). Kolik procent Nigerijců využívá možnost polygamie nelze určit už jen proto, že nikdo ani neví, kolik je Nigerijců, sňatky nejsou úředně registrovány atd. . Nicméně že by šlo o "výrazně menšinové" chování si nemyslím, vzhledem k tomu, jak často se s tím setkávám v rodinách svých známých. Abych alespoň nějakými daty upokojila Vaši zvědavost: statistické odhady pro sousední Kamerun hovoří o tom, že přibližně polovina mužů má více než jednu manželku.

0/0
2.10.2011 7:24

Egerie

Re: Skutečná láska...

S dovolením budu reagovat jen na pasáže vašeho příspěvku, které dávají smysl ;-). O pomoci v domácnosti jste psala vy, nechápu, proč to nyní rozporujete.

Článek jsem nečetla, tudíž jej nekomentuji a reagovala jsem výlučně na zábavnou představu (vaši a viveky) o "skutečné lásce". Teď k vašemu odhadu:

1) Pokud je v Kamerunu stejný počet žen a mužů, přičemž k určitému datu polovina mužů má více než 1 manželku, pak jsou všechny ženy ROZEBRANÉ a znamená to, že a) více než 1 = 2 manželky a b) druhá polovina mužů nemá žádnou manželku a současně neexistuje žádné manželství s 1 manželkou. Nepravděpodobné, že?

2) Pokud je v Kamerunu výrazný NADBYTEK žen, pak by odhad mohl být pravdivý, ale v tom případě je mnohoženství pochopiteně pouze PRAGMATICKÝM řešením tohoto problému, defakto znouzectností. Pak jsou nadbytečné jakékoli úvahy o "skutečné lásce", výpomoci v domácnosti, jiné kultuře ap.

0/0
2.10.2011 20:40

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Nehodlám "rozporovat" pomov domácnosti. Zmínila jsem ji proto, abych uvedla, že i pro ženu má (v Nigérii) polygamie své výhody - nicméně tatáž žena by týchž výhod mohla dosáhnout i jinak, než tím, že manželovi přivede jinou (proto zmínka o služebné). Přesto si nemyslím, že by Nigerijka, pořizující svému choti další ženu (mimochodem, velmi nákladný dar!) musela být masochistkou, případně sadistkou (vůči spolumanželce). Prostě je takové tamní pojetí manželské lásky. Na sousedově dvoře, natož na sousedově kontinentě, už může být ale úplně jiné. (To je právě ta relativizace, které vy se tak urputně bráníte.)

Těší mě, že představa "o skutečné lásce" vás baví, ale myslím, že i České katolické biblické dílo vidí lásku podobně spjatu s nesobeckostí a trpělivostí a stavěním milovaných do popředí, jakož i s absencí žárlivosti ("láska nezávidí").

Pokud jde o Kamerun, neberete v úvahu generační dluh.

0/0
2.10.2011 21:05

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Žení-li se muži poprvé ve věku kolem třicítky až čtyřicítky a ženy ve věku mezi 15 - 18. lety a populace stoupá, je v ní na sňatečním trhu více aktuálně sňatkuschopných žen než sňatkuschopných mužů.

A ano, polygamie obecně (za jiné demografické situace) znamená, že na ty méně schopné a méně žádané muže nezbydou žádné ženy. Proto je monogamie jako systém ku prospěchu spíše méně favorizovaným mužů, než ženám. ;-)

0/0
2.10.2011 21:09

Egerie

Re: Skutečná láska...

Pokud z vaší věty "přibližně polovina mužů má více než 1 manželku" nelze jednoznačně určit, zda se jedná o polovinu všech mužů nebo o polovinu ženatých mužů nebo o polovinu mužů nad věkový limit, pak samo nelze ani nic dovozovat, taková "statistika" je na houbelec, ok, takže nevíme nic, škoda.

Ještě mě napadá k tý nigerijce, co "s OBLIBOU kupuje další ženu" - to je vlastně rafinovaný :-). Ona ví, že dřív či později nějaká do roďky přibyde, takže je výhodnější aby jí vybrala SAMA! ;-) A přitom má pod kontrolou pořizovací výdaje na "dvojku", které může minimalizovat. Znouzectnost, ale prefíkaná! ;-DR^

0/0
3.10.2011 20:54

Tuubeen

Re: Skutečná láska...

Polovinu ženatých mužů, samozřejmě. K dispozici jsou (bohužel už starší) statistiky pro ženy: v Botswaně žilo v 90. letech v polygamních manželstvích 54 - 57% vdaných žen, Burundi 47 (34)%, Kenya 52 (67%), Zimbabwe 50 (57%), Nigérie 44 (56%), Niger 65 (72)%... http://www.focusintl.com/statr1a1.htm#006  O motivech, proč společnost preferuje polygamii, více např. zde: http://family.jrank.org/pages/1482/Senegal-Polygamy.html

A ta Nigerijka samozřejmě rafinovaná je, o tom nemůže být sporu! :-)Na druhou stranu tím manžel ušetří za výdaje a může si přivést domů další, neschválenou... ;-)

0/0
4.10.2011 7:59

viveka

Re: Skutečná láska...

Že by nežárlil a nechtěl ji jen pro sebe, divné, že? :-)

0/0
30.9.2011 21:38

Egerie

Re: Skutečná láska...

Víc než divné :-), nereálné! ;-) (pro ženy i pro muže)

0/0
1.10.2011 20:48

nocenka

Re: Skutečná láska...

Mnooo, ono by to možná chtělo onen notoricky známý citát si přečíst znovu a celý. I když samozřejmě, možnosti interpretace jsou značné a nakonec v tom každý vidí asi hlavně to, co vyhovuje jeho založení;-)

0/0
30.9.2011 9:51

viveka

Re: Skutečná láska...

Tady je můj oblíbený překlad z bible Kralické: http://cestapravdy.blogspot.com/2009_06_01_archive.html

:-)

+1/0
30.9.2011 10:44

nocenka

Re: Skutečná láska...

No ano, já jsem to četla - a proto to sem píšu. Shrnu-li to, nečtu v tom nic, že by si někdo z pravé lásky měl (s prominutím) nechat s*át na hlavu (tím méně v manželství, kde by ta láska byla oboustranná, tam by vlastně taková situace ani nemohla nastat). Ale jak jsem psala výše - možnosti interpreatce jsou různé;-)

0/0
30.9.2011 11:36AUDIOZÁZNAM

Petice

Zmeškali jste přenos čtení Davida Vlka? Poslechněte si ho tady.Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.