Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

_-1-_

Víte, kde já vidím ten problém ..........

..... nikdo nemá potřebu psát články o ženě v křesťanské společnosti. Její postavení je zcela suverénní, není žádným problémem, a proto se mu nikdo nevěnuje ............. čtyřprocentní extremistické názory jsou vítány :-)

+2/0
18.3.2012 22:34

Tuubeen

Re: Víte, kde já vidím ten problém ..........

Ale jak to, že ne? I tady na blogu: http://karelsykora.blog.idnes.cz/c/116539/Postaveni-zeny-a-muze-v-krestanstvi.html 

(Mimochodem, tento článek, povšimněte si, je o ženách v konkrétní /ač muslimské/ kultuře. Hned v úvodu je vyzdviženo, že bez ohledu na náboženství, mezigenderové vztahy jsou v různých kulturách různé.)

0/0
23.3.2012 18:25

LM38

sňatky mezi sestřenicí a bratrancem

Jsou v Senegalu též rozšířené sňatky mezi sestřenicemi a bratranci?

0/0
27.1.2012 14:13

ladyevil_cz

Kdepak se...

touláš?:-)R^

0/0
26.1.2012 8:36

Tuubeen

Re: Kdepak se...

Zabývám se reálným životem daleko od monitoru... je to prima! ;-)

(Ale čtu, čtu! V )

0/0
26.1.2012 10:50

certik_bertik

hmm

no dobře, a co očekávají muslimové od nás? Chcete snad říct že je ve světě islámu všechno v pořádku? No pokud je to tak, proč se sem pořád muslimové tlačí?

0/0
26.1.2012 8:15

Tuubeen

Re: hmm

Ta otázka vypadá, jako kdybyste snad článek (mluvící o kulturní diverzitě) vůbec nečetl. Není mi jasné, jaké "nás" máte na mysli (vaši rodinu? obyvatele vašeho města? Čechy, Moravany, Evropany? Křesťany, židy nebo snad ateisty?) ani jaké muslimy máte na mysli - museli by vám asi odpovídat jeden po druhém.

Z čeho máte dojem, že chci říct, "že je ve světě islámu všechno v pořádku?"

"Proč se sem "muslimové" pořád tlačí" - s odpovědí je stejný problém, jako u první otázky. Musel by vám ji zodpovídat každý člověk jednotlivě. Zčásti jsem na to odpověděla v druhé polovině článku (nejde ovšem jen o muslimy).

0/0
26.1.2012 10:49

misaviki

Re: hmm

Jasně, nedá se odpověďět podle vašich představ tak kličkujete. Za vaši odpověď by se nemusel stydět ani Judr Sokol.Mě opravdu není jasná ta velká migrace muslimů do Evropy, když furt řvou, jak je utlačujeme a zakazujeme nosit šátky a bůh ví co. Já bych do muslimské země žít nešla, protože se mi jejich pravidla nelíbí. Tečka.

0/0
28.3.2012 16:11

listram

A

jsme opět kde jinde než v Senegalu.;-D Jen malá a krátká otázka.Vlastně dvě.Pršlo tam od vašeho posledního opěvování manželova rodiště? A uměl Mohamed plavat? Děkuji za odbornou odpověd.

+2/0
25.1.2012 16:38

Tuubeen

Re: A

Já vím, že tady je v módě psát o věcech, o kterých dohromady nic nevíme. No, já to prostě nedělám. Tak mi to, prosím, odpusťte. ;-D

+1/0
25.1.2012 17:12

listram

Re: A

Ale proč bych neodpustil že?A zvášt Vám když jste ted ta muslimka.I když fakt dám raději na někoho kdo v tom žil než na oslavné bajky konvertitek. Jen odpověd na své otázky jsem se stejně nedozvěděl.

+3/0
25.1.2012 17:19

Tuubeen

Re: A

Ono je vlastně jedno, kdybyste neodpustil ;-D . Muslimka jsem po většinu svého života, ne "teď" a jestli považujete soubor demografických údajů za oslavnou bajku, no... to už je na vás.

0/0
25.1.2012 17:22

listram

Re: A

Demografie snad studuje proces reprodukce lidí ne? A já četl jen ten odstavec o hlubokém výstřihu senegalské ženy.8-o I když možná i to má jistě vliv na pudy tam žijících domorodců a tím i jejich překotného rozmnožování.Ale pořád mne zajímá jestli pečeť proroků a nejlepší z lidí uměl plavat..

+2/0
25.1.2012 17:31

Tuubeen

Re: A

Široký výstřih, když už. A tady bychom teď mohli rozebírat společenskou podmíněnost srotizace ženských prsou (jejichž odhalení vy za univerzální sexuální výzvu považujete zcela mylně). Ovšem jestli jste četl ten jediný odstavec, vysvětluje mi to mnohé.

0/0
25.1.2012 18:10

AlBunda

Re: A

A co jako?Nutí vás to někdo číst?Píše o Senegalu,protože o tom něco ví.

+2/0
26.1.2012 0:56

Martin Kavka

Karimo

Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Když jsem sháněl podklady pro svou diplomovou práci na téma ...."Antropologické postavení člověka v islámu a křesťanství"...., tak jsem se dostal k tomu, že za Ummajovců v Mekce soutežily ženy v souložení, která bude mít více milenců.

Takže si říkám, že buď islám na počátku nebyl islámem, anebo islám neurčoval jak kdo má žít.

Vy jste chytrá a vzdělaná, jak se na to díváte?

+3/0
25.1.2012 14:05

12dotuctu

Re: Karimo

Nedělejte si z toho srandu,tohle jsou opravdu vážné věci;-D

0/0
25.1.2012 14:12

Martin Kavka

Re: Karimo

Myslím to vážně;-)

0/0
25.1.2012 14:19

Tuubeen

Re: Karimo

Každé náboženství a každá kultura přirozeně určuje, jak kdo má žít. Neexistuje možnost, že by to tak či onak určeno nebylo - to bychom museli žít osamoceni už od narození (a pokud jste psal takovou diplomovou práci, víte to stejně dobře jako já, ne-li lépe). Nemám ponětí, v čem kdo soutěžil za Umajjovců (pokud vás šokuje prostopášnost, takový Fizálí nebo Nizámí asi taky nebyli vzorem všech ctností), moje inteligence ani "vzdělání" na to asi žádný vliv nemá, a islám v té "ideální podobě", jak zmíněno v článku, zdůrazňuje, že za své činy si každý zodpovídá sám.

0/0
25.1.2012 14:41

Martin Kavka

Re: Karimo

No ano, tak to beru, že za činy nese každý odpovědnost.

Jinak omlouvám se za nepřesně napsané Ummajovců, místo Umajjovců.

Ptám se jen proto, že první dvě století po Mohamedovi ve své podstatě neznají to, co je dnes nazýváno Koránem. Takže společenská a náboženská pravidla se utvářela za chodu. Potud v pohodě. Jako katolík vím, že tomu bylo i u nás. Pravidla a liturgie se utvářely časem.

Přesto je nepochopitelné,že islám se pořád vrací k údajnému životu Mohameda a srovnává s ním dnešní život a pravidla. Vím, že v mnoha pohledech jsme my katolíci  reliktem něčeho co do moderní společnosti nepatří, ale ani konzervy jako my nechceme a odmítáme pouštní zvyklosti beduinů. Vím, že mluvíte o Senegalu, někde jsem četl, že katolíci tam mají za manželky mohamedánky. To je sympatické, ale islám mi sympatický není

0/0
25.1.2012 14:56

Dunja

Re: Karimo

Jenže Muhammad nepocházel z beduínů, ale z kmene, který vládl de facto městskému státu, který vytvořili jeho předkové v Mekce. Naopak mnohé zvyky se islám snažil vymítit. Islám a jeho pravidla se nevyvíjela za chodu, ale jen se přizpůsobůsobila v rámci povoleného doběa místě v kterém muslimové žijí. (např. pohled na hypotéky, či mez. vztahy)

Ony základní beduínské zvyky a vlastnosti jsou čest, hrdost,pohostinnost,držení slova,což jaksi musíme odmítat, protože většinou tyto vlastnosti nemáme.

Jinak co se týká historie, tak muslimové se historii téměř nevěnovali kromě rodových genealogií,takže záleží odkud historky o životě na Umajjovském dvoře jsou, jestli z arabského originálu či z nějakého evr. vyprávění,  Navíc jejich vláda se už označuje narozdíl od pravověrných chalífů za světskou vládu tzv. mulk. No ony na dvorech evr. panovníků se také děly věci.;-)

+3/0
25.1.2012 15:41

Niktor

Re: Karimo

Tak ony ty mravy v muslimských společnostech, zvláště mezi vyššími vrstvami, byly vždy poněkud uvolněnější, než si představují "islamoskeptikové" a Tálibové :-) I třeba na osmanském nebo mughalském dvoře, což už bylo pěkných pár století po Umajjovcích, takže těžko tvrdit, že to ještě nebyl "islám islámem"...

+2/0
25.1.2012 15:58

Tuubeen

Re: Karimo

Myslím, že nejen v muslimských společnostech... ;-)

0/0
25.1.2012 17:20

Martin Kavka

Re: Karimo

Ale nejvíce pokrytecká je právě ta mohemadánská společnost. Ani Vy jste mi neodpověděla, ale jen uhýbala

+2/0
25.1.2012 18:00

Tuubeen

Re: Karimo

Čím objektivně měříte pokrytectví jako absolutní veličinu?

A na co jsem vám měla odpovědět? Jestli islám někdy neurčoval lidem, jak mají žít? Ovšem že určoval, vždycky. Tak jako to určuje každé náboženství a každý, i nenáboženský, společenský systém, ba dokonce i každá jednotlivá rodina nebo skupina lidí. Co je na tom "uhýbavého"?

0/0
25.1.2012 18:13

Dunja

Re: Karimo

Také nevím, čím měříte pokrytectví, ale ze zkušenosti vím, že si něco podbného myslí o ni o nás, vlastně zvláště o východních Evropanech - námi počínaje se prý chováme jako "dobytek", který jde jen za nataženou rukou. Většina lidí prý neumí vystupovat ani při obchodních jednání a u toho jsem bohužel byla svědkem už několikrát. Nejsme ochotní pomáhat a všímat si druhých a de facto už nemáme lidské city.

Většina lidí z isl.zemí,co znám byla k nám otevřená a samozřejmě jejich pohled na věc, je jiný než třeba náš, ale na to mají právo. Ani při cestách na BV jsem se nesetkala s takovým jednáním, s jakým se u nás potkávají oni na každém kroku. Tzv.oni se zajímali a zvali nás a chtěli vědět, jestli skutečně žijeme tak a tak, jak slyší a nemyslím, že by si v duchu říkali ti "blbí Evropani", tak jako si to myslíte třeba vy o nich, že jsou blbí mohamedáni. Nebo snad se v diskuzi přetvařujete?

+2/0
25.1.2012 20:00

Martin V2

Re: Karimo

Teď už jen vysvětlit, proč se tedy houfně do evropských zemí stěhují a pak zde nepracují a čekají s nataženou rukou, že je zde budeme živit.

+2/0
26.1.2012 7:47

AlBunda

Re: Karimo

Kavko,za vše už mluví to vaše-mohamedánská,mohamedán-to je jako bych já o vás říkal třeba křesťák nebo neobřezanec-a vidíte,neříkám to:-)

0/0
26.1.2012 1:02

Béda47

Re: Karimo

Vážený pane

Proč tak tady předhazujete svoji hloupost? Vůbec nemáte ponětí o čem je islámský způsob života. To není žádný styl katolického náboženství. Islám je daleko dál v etice i praktické demokracii !!!

0/0
18.3.2012 21:04

Tuubeen

Re: Karimo

To "nesepsání" a "nepředávání v písemné podobě" je závažný problém jen do chvíle, než se na to zadíváme optikou orálních kultur.  Mně se to navracení k životu Mohameda nezdá nepochopitelné vůbec - sice s menším důrazem, ale islám se vrací i k životu ostatních proroků (chození před cizími ženami je například prý po vzoru Mojžíšově).

A s těmi katolíky, co mají za manželky mohamedánky... je vám taky sympatické, že mnozí katolíci v pátek v poledne popadnou pod paži koberec a zaskočí se pomodlit do mešity? ;-D

0/0
25.1.2012 17:19

Martin Kavka

Re: Karimo

řeknu to takto, V arabské společnosti neexistoval zvyk halení žen. To bylo běžné v řecké společnosti, kde závoj určoval vdanou ženu. Mohamed nic nového nepřinesl. Ani ženám, jak se často říká. Chápu, že obhajujete islam. Ale jaký islám? Svatý Jan z Damašku mluvil o muslimech jako křesťanských hereticích. Svatý Cyril disputoval s muslimy a ldyž se zeptal na některé teologické otázky, tak muslimové zmizeli a už se neukázali

+3/0
25.1.2012 17:40

Tuubeen

Re: Karimo

Chcete asi říct, že islám nepřinesl nic nového? Co zákaz zabíjení novorozených dcer? Omezení polygamie? Ustavení dědického práva pro ženy? Zahalování bylo v Arábii už před islámem, byť ne právě rozšířeno, a ještě nějakou dobu isláské společnosti to tak zůstalo, a v dalších zemích jako v Persii bylo zahalování celé postavy (a držení žen v ústraní) předislámské v každém případě. (Hezky a vtipně o tom píše Geraldine Brooks v Devíti částech touhy; stručně a jednoduše je historie islámského odívání třeba tady http://www.womeninworldhistory.com/essay-01.html )

+1/0
25.1.2012 18:37

Niktor

Re: Karimo

Že jsou muslimové křeštanskými heretiky byl jeden z oblíbených názorů křesťanských polemiků po celá staletí (vedle představy, že islám je dílem ďábla, který Mohamedovi podstrčil Korán,nebo přesvědčení, že jde o jakousi demoverzi křesťanství pro ty národy, které ještě na přijetí úplné Boží pravdy nejsou připraveny), tak se na to ostatně dívá i Václav Budovec z Budova ve svém Antialkoránu (přelom 16. a 17. století). Je to asi podobné, jako přesvědčení muslimů,že křesťanství je vlastně starou verzí islámu, kterou si lidé překroutili (např. tím, že Ježíše prohlásili za Boha) - nevypovídá to o ničem jiném než o tom, jak se vyznavači těch náboženství vzájemně vnímali.

Mughalský císař Džaláludín Muhammad Akbar byl známý tím, že pořádal teologické rozpravy mezi muslimy, hinduisty, sikhy, zoastrovci a křesťany (většinou portugalskými jezuity) a není známo, že by odtamtud někdo utíkal :) Podle historika Williama Dalrympla byly naopak kontakty mezi muslimy a křesťany v Indii velmi čilé a plodné.

+2/0
25.1.2012 23:13

AlBunda

Re: Karimo

je vidět,že i přes to,že jste psal takovou práci,nevíte nic a nepochopil jste nic,ale ono je to modní téma,tak proč to nepsat,že?Rv

0/0
26.1.2012 0:59

AlBunda

Re: Karimo

kde jste tohle vzal?

0/0
26.1.2012 0:58

wad2012

Re: Karimo

salam karima how r u

V

0/0
10.2.2012 13:56AUDIOZÁZNAM

Petice

Zmeškali jste přenos čtení Davida Vlka? Poslechněte si ho tady.Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.